RYCHLÉ ODKAZY

T E R M Í N Y


24.3.2024 Klubová výstava

24.3.2024 Bonitace

30.6.2024 Bonitace

13.10.2024 Speciální výstavaČíslo účtu:
122 982 399/0800


Členské poplatky: 500,-

Nový člen klubu: 700,-

Bonitace člen klubu: 400,-

Bonitace nečlen klubu: 600,-

Od 1.1.2024

Krycí listy: pes 290,-

Krycí listy: fena 290,-

 

 Historie plemene yorkshire terrier: 
 
Dnes už se jen těžko věří tomu, že předkové jorkšírského teriéra dávili potkany v uhelných dolech a lovili králíky v norách. Byli to psi textilních dělníků a horníků. Tehdy byli ovšem téměř dvakrát těžší než dnes. Také o dlouhé srsti splývající k zemi se jim v oněch časech ani nesnilo.
 
Teprve ve viktoriánské Anglii, na přelomu 19. a 20. století, se z obyčejného pracovní psa chudých vrstev takřka přes noc stal vyvolenec dam z lepší společnosti. Chovatelé se zaměřili na vyšlechtění psů co nejmenších, se srstí co možná nejdelší, svítící barvami. To všechno se jim povedlo, takže z nenápadného rozježeného uličníka se stal vyhledávaný mazlíček. Jeho starou povahu se však předělat nepodařilo.
 
Jorkšírek je dodnes nadprůměrně temperamentní a vznětlivý. Jeho neohroženost hraničí z hazardérstvím, jako kdyby si vůbec neuvědomoval své nepatrné rozměry. Často a rád štěká a je dobrým hlídačem "upozorňovačem". S cizími lidmi se většinou nebratříčkuje "rád honí kočky a ani rvačka by mu nebyla proti mysli".
 
I když je jorkšírský teriér velmi oblíbený módní pes, vyjít s ním není vždy snadné a péče o jeho srst dá skutečně zabrat. Pokud ho ovšem nenecháte ostříhat. Něco talkového však standard nepřipouští a na výstavu byste s ním nemohli.
 
 
 FCI - Standard No. 86 / 28. 11. 2003 / GB / Yorkshirský teriér 
 
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie 
DATUM VYDÁNÍ PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.6.1987 
UŽITÍ: trpasličí teriér 
KLASIFIKACE F.C.I: Skupina 3 Teriéři, Sekce 4 - Trpasličí teriéři Bez pracovní zkoušky.
 
 
VŠEOBECNÝ VZHLED:
Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.
 
CHOVÁNÍ A POVAHA:
Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.
 
                                         

VYHLEDÁVÁNÍ


Logo klubu
Ikona Facebook qrcode

PARTNEŘI

Logo pes přítel člověka Logo Poháry Bauer